1. ➡ ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ
Zamiast myśleć „boję się”, możesz powiedzieć sobie „jestem przejęta”, „jestem podekscytowany”. To subtelna, ale potężna zmiana.
🔔 Przykład: Przed wyjściem na scenę powtarzam sobie: „Czuję adrenalinę, bo zaraz zrobię coś ważnego!”
—
2 ➡ WYKORZYSTAJ ODDECH
Głębokie oddychanie nie tylko uspokaja, ale też dotlenia mózg, poprawiając jasność myślenia.
🔔 Przykład: W jakimś spokojnym miejscu (co tu kryć – najczęściej jest to po prostu toaleta 😅) trzymam wyciągniętą przed sobą lewą dłoń i palcem wskazującym prawej ręki obrysowuję kontury lewej. Gdy kieruję palec w górę to robię wdech (nosem), zaś gdy palec jedzie w dół, to wydech (ustami). Można powtórzyć ze 3 razy zanim się wyjdzie na scenę.
—
3 ➡ PRZYGOTUJ SIĘ SOLIDNIE
Rzetelne przygotowanie buduje pewność siebie, która jest naturalnym antidotum na stres.
🔔 Przykład: Znam swój materiał i prezentację od A do Z a nawet mam przemyślane alternatywy, np. na ćwiczenia z publicznością.
—
4 → WYKORZYSTAJ RUCH
Fizyczna aktywność pomaga uwolnić napięcie i przekierować energię stresu.
🔔 Przykład: Tuż przed wystąpieniem możesz się szybkim krokiem przespacerować po korytarzu czy wejść/zejść schodami.
Mi pomaga energicznie potrząsanie rękami i nogami – jakbym „otrząsała się” lub bardziej „strzepywała” nadmiar nagromadzonych emocji.
—
5 ➡ SKONCENTRUJ SIĘ NA WARTOŚCI
Zamiast koncentrować się na swoich odczuciach to w tym momencie lepiej przekierować uwagę na to jaki masz cel w tym wystąpieniu oraz co/jaką korzyść chcesz dać publiczności.
🔔 Przykład: Przypominam sobie, dlaczego mój przekaz jest ważny i jak może pomóc słuchaczom. Myślę też o tym, aby towarzyszyła mi postawa serdeczność w przekazie 🤗
—
6 ➡ ZAAKCEPTUJ ADRENALINĘ
Warto zdać sobie sprawę, że stres to Twój sprzymierzeniec – sprawia, że jesteś czujny i energiczny. Pozwól więc go sobie odczuwać, natomiast skup się na tym co Ci daje pozytywnego i jak to wspiera Twoje działania.
🔔 Przykład: Możesz potraktować ten dreszczyk emocji jako znak, że jesteś gotowy/a do działania, jak sportowiec przed startem.
—
NA KONIEC
Pamiętaj, że przekształcenie stresu w pozytywną energię to umiejętność, którą można wyćwiczyć. Aby tak to zadziałało, to najpierw się na to otwórz, potem zaakceptuj, a na koniec – wykorzystaj❗
Z każdym wystąpieniem będzie Ci łatwiej, a Twoje prezentacje staną się jeszcze bardziej swobodne i „lekkie”.
Daj znać w komentarzu, z której zasady korzystasz najczęściej lub która wydaje Ci się najtrudniejsza do wdrożenia 👇
Zapraszam do kontaktu przez formularz lub e-mail kontakt@jubilerwystapien.pl