⭕ O co chodzi z elevator pitch lub elevator speech? 🤔
hasztag#przedstawsie odc.3
Zacznijmy od kwestii językowej.
Słowo „pitch” ma naprawdę duuużo znaczeń, natomiast dla nas najważniejsze to:
1️⃣ jako rzeczownik
➡ gadka, bajer, ściema
➡ prezentacja agencji reklamowej mająca na celu zdobycie nowego klienta
2️⃣ jako czasownik
➡ reklamować, zachwalać
➡ przedstawiać ofertę potencjalnym klientom, przedstawiać pomysł potencjalnym inwestorom
Przy słowie „speech” skupimy się na dwóch głównych tłumaczeniach:
➡ mowa, przemówienie
➡ sposób mówienia (danej osoby)
A wracając do windy 😉
Zgodnie z zamysłem jest to na tyle krótkie zaprezentowanie swojego pomysłu, oferty czy siebie, żeby zmieścić się w średnim czasie jaki może zając podróż windą z naszym rozmówcą (patrząc według realiów z USA) – czyli od 30 sekund do 2 minut.
❗Ważny jest przy tym cel:
Chcemy zainteresować odbiorcę na tyle, aby chciał usłyszeć więcej lub podjąć dalsze kroki (np. spotkać się z nami, wysłuchać naszej bardziej szczegółowej oferty, zastanowić się nad złożoną propozycją).
Oryginalnie mówiło się o elevator pitch czyli „gadce, zbajerowaniu”.
Ponieważ dla obcokrajowców zwrot ten brzmiał podobnie do „speech” (a dodatkowo wyraz ten zdaje się mieć w sobie więcej powagi oraz ważności niż „gadka”) + nie jest tak popularnie używany = zaczęto zmieniać elevator pitch na spech.
Do tego dorzucę, że z wyjaśnienie które usłyszałam i które do mnie przemawia mówi o tym, że elevator pitch to krótka forma prezentacji biznesowej, natomiast elevator speech to krótka forma prezentacji siebie.
Czyli:
✔ jeśli na spotkaniu mówię kilka słów o sobie w kontekście biznesu, tego co robię zawodowo (zwłaszcza w sytuacjach takich jak spotkania networkingowe, prezentacje inwestorskie czy sprzedaż), to jest to elevator pitch
✔ natomiast jeśli na imprezie towarzyskiej przedstawiam się innym osobom i mówię czym się zajmuję/co lubię (np. potencjalnym teściom, nowej dziewczynie kuzyna) lub np. na wywiadówce przedstawiam się nauczycielce i rodzicom innych dzieci – to jest to elevator speech.
Jednocześnie:
✅ częściej możesz usłyszeć formę „elevator speech”
✅ oba terminy mają na celu przedstawienie idei w sposób szybki i interesujący, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy oraz zachęcić go do dalszej rozmowy 😄
✅ w praktyce te terminy są często używane zamiennie i różnice między nimi mogą być minimalne, zależne od kontekstu i preferencji osoby prezentującej.
PS. Wiedziałeś/wiedziałaś, że „u cioci na imieninach”, ślubie, imprezie, czy balu noworocznym występujesz publicznie i robisz elevator speech? 😁